Przyczyną niedowidzenia jest zaburzenie neurorozwoju, które pojawia się gdy w pierwszych latach życia występują niezgodne obuoczne wrażenia wzrokowe tzn. do siatkówki jednego oka dociera nieostry zamazany obraz.
Dwie najczęstsze przyczyny rozwoju niedowidzenia u dzieci to różnica w wadzie wzroku pomiędzy oczami oraz zez.
Podstawą leczenia niedowidzenia jest zasłanianie oka lepiej widzącego, jednak takie leczenie ma największą szansę na powodzenie u dzieci poniżej 7 roku życia. Na podstawie badań wiemy, że korzyści z leczenia starszych dzieci są znacznie mniejsze. Niedowidzenie jest najczęstszą przyczyną jednoocznego trwałego obniżenia ostrości wzroku u dzieci, które w wieku dorosłym nie poddaje się leczeniu. Z tego powodu jest także główną przyczyną jednoocznego obniżenia ostrości wzroku u dorosłych, co może mieć wpływ zarówno na jakoś życia ale także na ograniczenia przy wyborze zawodu.
Dlatego tak ważne jest badanie profilaktyczne dzieci w 4 roku życia. Jednak gdy w rodzinie występowało niedowidzenie, wady wzroku czy inne problemy okulistyczne, lub gdy rodzice mają wątpliwości co do ostrości wzroku swojego dziecka, zalecane jest wcześniejsze badanie.